Strona główna » Studia » Techniczne » Elektrotechnika


Wzmacniacz operacyjny w "praktyce studenta"Poprzednia praca: Wybrane postacie biblijne jako symbole ludzkich postaw np. : Hiob, syn marnotrawny, miłosierny Samarytanin. (2)
Następna praca: Kondensatory (2) (2)Treść: Wzmacniacz operacyjny najczęściej rozpatrujemy jako element idealny, co zwykle pozwala uzyskać względnie dobre przybliżone wyniki kalkulacji "na papierze". Kiedy jednak w zmontowanym układzie pojawiają się problemy, niezgodności z modelem teoretycznym, trzeba poddać układ dokładniejszej analizie.

Na początek - pole wzmocnienia. Często definiowane jako iloczyn częstotliwości przenoszonego sygnału i jego maksymalnej amplitudy. Mówi się, że pole wzmocnienia jest stałe (const.), co w rzeczywistości nigdy nie jest prawdą. Jeśli więc dysponujemy teoretycznym modelem wzmacniacza zakładającymi stałość pola wzmocnienia, nie powinniśmy z niego korzystać podczas projektowania rzeczywistego układu. Podczas obliczeń lepiej sugerować się parametrem SR (Slew Rate) określającym maksymalną szybkość zmian sygnału na wyjściu wzmacniacza (dU/dt [V/us]), w celu wyznaczenia pasma przenoszenia wzmacniacza w projektowanym układzie.

Drugim pomijanym często parametrem jest maksymalne wzmocnienie. W układzie rzeczywistym nigdy nie jest nieskończone, ma ono zawsze mniej więcej określoną wartość (im jest większe, tym lepiej). Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że to, w projektowanym układzie wzmacniacz ma pracować jako wtórnik napięcia (ku = 1) nie znaczy wcale, że nie trzeba zajmować się "maksymalnym wzmocnieniem" (ku_max) - im ku_max jest większe, tym szybciej i pewniej ustali się wartość wyjściowa wzmacniacza przy zmianie sygnału wejściowego. Im mniejsza wartość ku_max, tym wiyższe napięcie między wejściiem odwracającym a nieodwracającym, co jest kolejnym elementem pomijanym w obliczeniach, co może powodować nieprawidłową pracę układu.

Na koniec kilka uwag praktycznych:
- Jeżeli na wyjściu wzmacniacza jest napięcie bliskie Uz (zasilania) lub -Uz (masy) nie oznacza to wcale, że brakuje sprzężenia zwrotnego lub któreś z napięć wejściowych ustalone jest na zbyt wysokim (niskim) poziomie. Nie oznacza to także awarii wzmacniacza, ani zwarcia na wejściu. Po prostu modele matematyczne nigdy nie uwzględniają przedziału napięć wejściowych, właściwego dla poprawnej pracy wzmacniacza. Należy zawsze sprawdzić dokładnie w karcie katalogowej układu wartości dopuszczalne napięć. Warto także zdać sobie sprawę, żeLM741 to nie jedyne istniejące wzmacniacze operacyjne - na rynku jest dostępnych wiele lepszych, szybszych i tańszych układów.
- często błędnie interpretowanym (głównie przez studentów) parametrem jest napięcie zasilania - symetryczne, lub nie. Niektórzy z nas uważają, że taki, czy inny wzmacniacz operacyjny może być zasilany tylko napięciem symetrycznym, lub pojedynczym. Zwracam więc uwagę, że żaden z istniejących wzmacniaczy nie posiada dodatkowego wyprowadzenia - "masy". Wzmacniacz "nie wie" więc, czy jest zasilany napięciem -6 - 5V, czy też 0 - 12V. "Dla niego" w obu przypadkach napięcie zasilania jest równe 12V. "symetryczność" jest jedynie kwestią nazewnictwa. I jeżeli tylko napięcia wejściowe nie oscylują niebezpiecznie blisko napięć zasilania, "symetrycznosć" niema żadnego znaczenia.

Podczas wykonywania prac inżynierskich, oraz innych projektów, należy zawsze zapoznać się dokładnie z działaniem układu wzmacniacza, ponieważ informacje teoretyczne "z wykładu" nie są wystarczające do "utrzymaniu układu w ryzach". Wiele projektów nie działa poprawnie tylko dlatego, że projektant myślał, że "elementy są tak idealne, jak na slajdzie z wykładu".
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 98034 , autor: 1988maciejt , Ocena: 3657.2

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Wzmacniacz operacyjny w "praktyce studenta"

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Budowa i zasada działania gramofonu
TTL w praktyce
Zasady obliczeń zwarciowych w sieciach wysokiego napięcia
Technika CMOS - wprowadzenie
Schemat blokowy odbiornika radiowego
Wzmacniacz operacyjny w "praktyce studenta"
Liczniki i rejestry(elektronika)
Praca silnikowa maszyny indukcyjnej
Błędy przyrządów w pomiarach elektrycznych
Stany pracy transformatorów


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Techniczne
Budownictwo Budownictwo
Elektrotechnika Elektrotechnika
Maszynoznawstwo Maszynoznawstwo
Materiałoznawstwo Materiałoznawstwo
Technologia maszyn Technologia maszyn
Termodynamika Termodynamika

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 3657.2.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2010-02-14 22:00:00
⇒Czytano: 98034
Autor: 1988maciejt


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: